Linux

Veri Aktarımı İçin SCP Kullanımı

Veri Aktarımı İçin SCP Kullanımı

SCP (Secure Copy) SSH protokolü üzerinden veri transferini sağlayan, SSH ile aynı kimlik doğrulama ve güvenliğe sahip bir veri transfer aracıdır. Transfer için compression ve encryption desteği bulunmaktadır. SCP (Secure Copy) Regents of the University of California tarafından geliştirilen RPC tabanlı BSD kaynak kaynak kodunda bulunan araca dayanmaktadır.

Local to Local tarafta herhangi bir dosyayı aşağıdaki şekilde transfer edebilirsiniz.

scp /home/ben/pass.kdbx /mnt/backup/

Local to Local tarafta herhangi bir klasörü aşağıdaki şekilde transfer edebilirsiniz. Burada kullandığımız -r parametresi recursive olarak transferi gerçekleştirmenizi sağlar.

scp -r /var/lib/mysql/ /mnt/backup/

Local to Remote tarafta herhangi bir dosyayı aşağıdaki şekilde transfer edebilirsiniz.

scp /home/ben/pass.kdbx [email protected]:/mnt/backup/

Remote to Local tarafta herhangi bir dosyayı aşağıdaki şekilde transfer edebilirsiniz. Kullandığımız -P parametresi SSH port değişikliği yapılan sunucularda port adresini tanımlamak içindir. SSH port adresi default ise ilgili parametreye gerek yoktur.

scp -P 2230 -r [email protected]:/var/lib/mysql/ /mnt/backup/

Veri aktarımında encryption olmasını istiyorsanız SSH tarafında desteklenen herhangi bir cipher tanımlayabilirsiniz. Kullandığımız -c parametresinden sonra cipher belirtiyoruz. SSH server-side ve client-side tarafında belirteceğiniz cipher desteği olmalıdır.

scp -P 2230 -c [email protected] /home/ben/pass.kdbx [email protected]:/mnt/backup/

Veri aktarımında transfer edilecek dosya veya klasör boyutu büyük ise -C parametresi ile transfer esnasında compression yapabilirsiniz.

scp -r -C /var/lib/mysql/ /mnt/backup/

Transfer esnasında dosya değişiklik zamanı ve erişim sürelerinin korunmasını istiyorsanız -p parametresini kullanmanız gerekmektedir.

scp -r -p /var/log/ /mnt/backup/

Transfer işlemi esnasında debugging açmak istiyorsanız, bu bağlantı, erişim, konfigürasyon problemlerini gösterecektir -v parametresini verbose açabilirsiniz.

scp -r -p -v /var/log/ /mnt/backup/

İki uzak makine arasında aşağıdaki gibi veri transferi gerçekleştirebilirsiniz.

scp [email protected]:/mnt/backup/pass.kdbx [email protected]:/mnt/backup/

İki uzak makine arasında trafiğin komutun verildiği workstation üzerinden başlatılmasını istiyorsanız -3 parametresini kullanmanız gerekmektedir. Bu parametre olmazsa iki sunucu arasında transfer doğrudan başlar.

scp -3 [email protected]:/mnt/backup/pass.kdbx [email protected]:/mnt/backup/

Serdar Kurt

Merhaba, 1986 Ankara doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an özel bir şirkette Security Engineer pozisyonunda görev yapıyorum. Bilişim Teknolojileri alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bana destek olmak için lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız ya da bu siteyi izin verilenler listesine ekleyiniz.