Mac OS X

MacOS Mojave Önyüklenebilir USB Disk Oluşturmak

Bu yazımızda USB Disk kullanarak boot edilebilir Mac OS Mojave 10.14 oluşturuyor olacağız. İşlem herhangi bir third party yazılım kullanmadan yapılacaktır.

Başlamadan önce özellikle Macbook kullanıcısı iseniz en az 8 GB’lık USB 3.0 desteği olan bir USB diskimizin olması gerekmektedir.

Kullanmayı düşündüğümüz USB Diskimizde herhangi bir veri olmamasına dikkat edelim çünkü işlem esnasında USB Diskimiz formatlanacak bütün verilerimizi kaybetmemize neden olacaktır.

Adım 1: Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarımıza Mac OS Mojave kurulum dosyasını indiriyoruz

Buradan

Adım 2: İndirme işlemi tamamlandığında kurulum ekranı karşımıza çıkarsa Cmd + Q tuşlarına basılı tutarak kurulum ekranını kapatıyoruz.

Adım 3: Finder > Applications yolunu izliyoruz. Install macOS Mojave adli kurulum dosyasina sag tiklayarak “Show Package Contents” diyoruz ve Contents (Icerik) klasorunun icine giriyoruz.

Adım 4: Resources klasorunün içine girdikten sonra Cmd + Space (Bosluk) tusuna basarak karsimiza cikan ekrana terminal yazip enter tusuna basiyoruz. Bu sayede terminal penceresi acilacak.

Adım 5: Terminal kısmında sudo yazıp bir boşluk bırakıp sol pencerede bulunan createinstallmedia adlı dosyayı terminal penceresine sürükle bırak yapıyoruz. Ardından –volume yazıp bir boşluk daha bırakıyoruz. Sonrasında /Volumes/USBDiskinizinAdı son durum aşağıdaki gibi olmalı. Benim USBDiskimin adı aşağıda görüldüğü üzere Serdar

sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Serdar

Komutunu kopyala yapistir yaparak da kullanabilirsiniz.

Adım 6: Enter tuşuna bastıktan sonra bizden kullanıcı şifremizi isteyecek, şifremizi girdikten sonra Y tuşuna basıp tekrar Enter tuşuna basıyoruz.

Öncelikle USB Disk’e format atılıyor daha sonrasında kurulum dosyaları USB’ye yazdırılıyor. Kopyalama islemi uzun surebilir. Lütfen terminali kapatmayınız.

İşlem bu kadar…

PS: Bazı Mac Cihazlarda requires command line developer tools gibi bir uyarı çıkmakta bu uyarıyı Not Now seçeneğini seçerek kapatabilirsiniz.

 

Alternatif yöntem (komut satırı ile uğraşmak istemeyenler için)

Aşağıdaki dosyayı indirip açtıktan sonra 3 adımda USB boot disk’inizi oluşturabilirsiniz.

InstallDiskCreator

Serdar Kurt

Merhaba, 1986 Ankara doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an özel bir şirkette Security Engineer pozisyonunda görev yapıyorum. Bilişim Teknolojileri alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bana destek olmak için lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız ya da bu siteyi izin verilenler listesine ekleyiniz.