LinuxLvm

LVM Disk Genişletmek 1. Yol

Disk Genisletme İşlemi (Disk Extend Process):

df –h komutu ile disk alaninin doldugu ya da dolmak uzere oldugunun farkina vardiginizda YENI BIR DISK daha sisteme dahil ediyoruz. Eger server sanal sunucu uzerindeyse hali hazirda kullanilan diskin boyutunun arttirMAMAMIZ gerekmektedir. Asagida bahsedecegim yontem yeni disk eklendigi zaman gecerli olacaktir.

Yeni bir HDD ekleme islemi bittiginde Server’in diski gorebilmesi icin sistemin yeniden baslatilmasi lazim (reboot NOW) 

lshw -c disk

pvcreate /dev/sdb

pvdisplay

vgextend customer /dev/sdb

vgdisplay

lvextend -L+50GB /dev/customer/root

lvdisplay

resize2fs -p /dev/mapper/customer-root

Yukaridaki ornekte ek 50GB HDD genisletmesi yapildigindan dolayi “lvextend -L+50GB /dev/customer/root” olarak belirtildi. Siz kac GB ya da TB’lik bir genisletme yapacaksaniz bunu belirtmeniz gerekmektedir. Bir de disk baglama yolu sdb olmayabilir daha onceden disk genisletmesi yapildiysa baglama yolu sdc, sdd, sde olarak tanimlanmis olabilir. lshw –c disk komutunun ciktisi ile kontrol edebilirsiniz.

Serdar Kurt

Merhaba, 1986 Ankara doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an özel bir şirkette Security Engineer pozisyonunda görev yapıyorum. Bilişim Teknolojileri alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bana destek olmak için lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız ya da bu siteyi izin verilenler listesine ekleyiniz.